Fillimi i vitit të ri shkollor, vjen lajmi i fundit nga Ministria e Arsimit

Kanë kaluar tri jave kur është dashur të niste fillimi i vitit të ri shkollor, por gjendja me pandeminë COVID-19 ka bërë që të shtyhet nisja e mësimit.

Zëvendësministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Dukagjin Popovci ka thënë se po presin që Qeveria nesër ose më së largu pasnesër të merr vendim për nisjen e mësimit me prezencë fizike.

“Ne presim që nesër të merret vendimi ose më së largu të premten paradite dhe që ai vendim të jetë për fillimin e mësimit të hënën më 27 shtator. Presim që vendimi i qeverisë të jetë për me fillu dhe se vendimi i qeverisë merret në koordinim me Institutin Kombëtar të Shëndetit Publik”, ka thënë Popovci për “Indeksonline”.

Ai ka thënë se vendimi pritet që të jetë që mësimi të nis me prezencë fizike, por me masa mbrojtëse, siç janë distanca dhe numri i kufizuar i nxënësve.

Në anën tjetër, edhe SBASHK po insiston në fillimin e vitit të ri shkollor.

Poashtu është thënë se orët e humbura të mësimit gjatë kësaj kohe do të gjendet forma se si të kompensohen./Indeksonline/