Çka ndodhi gjatë vitit 1966 kur Anglia fitoi Kupën e Botës? (VIDEO)

Fitorja e Kupës së Botës në vitin 1966 nga Anglia ishte një triumf nga “një botë tjetër”.

Ishte një fitore e ëmbël të cilën Anglia e ka rrëmbyer në zemër për shumë dekada dhe në një mijëvjeçar të ri teksa në fillimet e vitit 1966 pati një fillim të zymtë, shkruan AP, transmeton Klankosova.tv.

Ishte viti i 11-të i luftës së rëndë në Vietnam midis Vietnamit komunist dhe qeverisë së mbështetur nga amerikanët në jug të vendit.

Qindra mijëra trupa amerikane ishin angazhuar në konflikt në ish- koloninë franceze dhe ishte një temë e diskutueshme.

Fotografitë nga lufta u shfaqën në të gjithë botën.

Disa në SHBA i panë protestuesit si mbështetës të komunizmit dhe të pabesë, por në të gjithë botën protestat dhe demonstratat anti-Vietnam u intensifikuan derisa lufta përfundimisht përfundoi nëntë vjet më vonë.

As Anglia nuk po mendonte për futboll në fillim të vitit teksa kishte pakënaqësi industriale të shkaktuara nga pagat e ngrira dhe papunësia.

Kryeministri i rizgjedhur i Punës, Harold Wilson, shpalli një gjendje të jashtëzakonshme kur Bashkimi Kombëtar i Detarëve shpalli një grevë, duke pretenduar se Partia Komuniste po ndikonte në marrëdhëniet industriale për të rrezikuar ekonominë.

As sporti nuk kishte shumë për të festuar.

Lufta e Ftohtë vazhdoi dhe beteja midis Bashkimit Sovjetik dhe SHBA-së për të pushtuar hapësirën ishte në mbytje të plotë, me sovjetikët që dërgonin qen në hapësirë ​​në vitet 1960.

Më 25 maj 1966, NASA tregoi raketën e saj Saturn V Moon në flotën e saj të nisjes në Florida, saktësisht pesë vjet pasi Presidenti John F. Kennedy dha vendimin për një ulje në Hënë.

Ishte një raketë provë, por i dha botës një shije të asaj që do të vinte.

Vera e vitit 66 ishte një kohë për të mbajtur flokët të gjata dhe për të përqafuar “Rock N Roll”.

John Lennon i Beatles shkaktoi trazira në të gjithë botën kur deklaroi se grupi ishte më i popullarizuar se Jezusi.

Boksieri Henry Cooper tashmë kishte humbur një ndeshje boksi me një Cassius Clay të ri, më 1963.

Cooper humbi kundër Clay për herë të dytë në të njëjtin vit, përveçse pastaj, Clay kishte ndryshuar emrin e tij në Muhamed Ali kur ai u bashkua me Kombin e Islamit.

Më 1967, kampioni i boksit në pesha të rënda, Ali, vuri karrierën e tij në rrezik kur ai mori një qëndrim kundër Luftës së Vietnamit dhe refuzoi të shërbente për shkak të besimeve të tij fetar.

Më 1966, Jack Brabham u bë njeriu i parë që fitoi kampionatin botëror të Formula 1, duke drejtuar një nga veturat e tij në Grand Prix të Francës në Reims.

Fitorja finale e Kupës Evropiane të Anglisë përkoi me një kohë të rëndësishme në Britani.

Një shoqëri e re po shfaqej, më lejuese, me kode të relaksuara shoqërore dhe seksuale, dhe gjithashtu rritjen e lëvizjes feministe.

Idetë e reja dhe vlerat e vjetra morale u përplasën.

Modat dhe cepat e veshjeve dhe fundeve pasqyronin këto ndryshime.

Në korrik të asaj vere, Hugh Hefner hapi Klubin e tij “notorius Playboy” në Londrën qendrore.

Ngjarjet e krijimit si Farnborough Airshow treguan ekipin e Shigjetave të Kuqe të Forcës Ajrore Mbretërore së bashku me avionët më mbresëlënës të britanikëve.

Megjithatë, kishte disa ndryshime, për herë të parë avionët e huaj u lejuan të ekspozonin, me kusht që të kishin përbërës të bërë në Mbretëri.

Konkursi i parë i bukurisë Miss World u mbajt në vitet 1950 dhe nga fundi i viteve 60 ai ishte në rritje.

Në vitin 1966 ajo u fitua nga Miss India, e cila do të bëhej një mjeke pas kthimit në shtëpi.

Atë vit gjithashtu pati bashkëpunim mes Britaninë dhe Rusisë sa i përket kopshtit zologjik. Panda e Londrës Chi Chi u dërgua në Moskë për t’u çiftëzuar, por nuk ishte një bashkim i suksesshëm.

Pak para Krishtlindjeve, Batman dhe Robin mbërritën në ekranin e madh në Britani, një vit pasi u hap për herë të parë në kinematë e SHBA-së.